
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder Pin |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 2 mm |
| Gender | Male |
| Connector Type | Shrouded |
| Number of Positions | 8 (2 x 4) |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2 mm |
| Mating Post Length | 6.6 mm |
| Termination Post Length | 3 mm |
Stock: 1221
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08266
Ext.Price$0.08266
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08266 | $0.08266 |
| 10 | $0.07383 | $0.73830 |
| 50 | $0.06595 | $3.29750 |
| 100 | $0.05981 | $5.98100 |
| 500 | $0.05424 | $27.12000 |
| 1000 | $0.04918 | $49.18000 |
| 3000 | $0.04542 | $136.26000 |
| 5000 | $0.04194 | $209.70000 |
